Sygnalista - hasło to coraz częściej pojawia się w debacie publicznej i mediach. W polskich realiach może nie mieć zbyt pozytywnych skojarzeń, lecz nie należy ulegać pierwszemu skojarzeniu. Osoba, która zgłasza nieprawidłowości swojemu pracodawcy, często naraża się na nieprzyjemne konsekwencje. Stawia na szali swoją pracę, karierę, stabilność finansową. Potencjalny sygnalista często rezygnuje ze zgłaszania swoich zastrzeżeń lub podejrzeń z obawy przed działaniami odwetowymi. Właśnie z tego względu zasługuje na ochronę.
Wprowadzenie mechanizmów ochrony sygnalistów zostało narzucone polskiemu ustawodawcy przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Zgodnie z przepisami Dyrektywy, sygnalistą jest osoba zgłaszająca naruszenie przepisów, w szczególności dotyczących:
Przedstawiony katalog może być rozszerzony o kolejne dziedziny, wedle uznania ustawodawcy krajowego lub danego pracodawcy.
Sygnalistą w rozumieniu przepisów Dyrektywy może zostać pracownik, urzędnik służby cywilnej, osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, akcjonariusz, wspólnik, wolontariusz, stażysta, ale również były pracownik, kandydat do pracy. Ochrona wszystkich tych osób w związku z dokonanym przez nich zgłoszeniem polega przede wszystkim na zachowaniu w poufności ich danych osobowych, a także na zakazie podejmowania względem nich jakichkolwiek działań odwetowych. Warunkiem ochrony jest konieczność posiadania przez osobę zgłaszającą naruszenie uzasadnionych podstaw by sądzić, że informacje na temat naruszeń są prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia. Jako potencjalne działania odwetowe, Dyrektywa wyróżnia:
Zgłaszanie naruszeń przez sygnalistów ma dużą wartość dodaną, ponieważ znajdują się oni znacznie bliżej informacji o ewentualnych nieuczciwych i nielegalnych praktykach. Dzięki zgłoszeniom, pracodawca może podjąć szybką reakcję, nie czekając aż naruszenia znajdą negatywne odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Adwokat Miłosz Rabczyński